Alternatywa dla studiów – gdzie uczyć się po maturze? piątek, 08 lipca 2016, 09:44 Udostępnij Tweetnij Uzyskując świadectwo dojrzałości, wiele osób automatycznie decyduje się na pójście na studia. Co jednak, jeśli nie dostaniemy się na upragniony kierunek lub po prostu nie łączymy naszej przyszłości ze studiami? Kończąc szkołę średnią, w szczególności liceum ogólnokształcące, zazwyczaj planujemy dalszą edukację. Najpopularniejszą drogą są studia, jednak to nie jedyna opcja. Jakie inne rozwiązania warto brać pod uwagę?Technikum dla dorosłychTechnikum jest dobrym wyborem dla osób, które po zakończeniu szkoły średniej nie posiadają konkretnego zawodu. Zajęcia w tego typu szkołach odbywają się zazwyczaj w weekendy, więc można bez problemu łączyć pracę z naukąKursyJeśli chcemy doskonalić nasze umiejętności lub z naszego hobby uczynić źródło dochodu, warto zainteresować się kursami dokształcającymi. Istnieje wiele szkół oferujących przyśpieszoną formę nauki. Okazuje się również, że przez kilka najbliższych lat niektóre z kursów z funduszy europejskich realizowana jest dla uczniów za darmo. Jedynym warunkiem jest wtedy zaliczenie egzaminu potwierdzającego zwiększenie kompetencji. Jeśli interesuje nas ta opcja, najlepiej udać się do Urzędu Pracy po więcej informacji.Szkoła policealnaTrwa od roku do trzech lat i przygotowuje do konkretnego zawodu. Często, aby do niej uczęszczać, nie potrzeba nawet mieć zdanej matury. Zajęcia w tego typu szkołach odbywają się w trybie wieczorowym i zaocznym, znacznie rzadziej dziennym.Studia zaoczneJeśli nie chcemy się zdecydować na studia dzienne, które wiążą się często z przeprowadzką do innego miasta, możemy wybrać studia zaoczne. Zjazdy odbywają się wtedy zazwyczaj dwa weekendy w miesiącu, a przez specyfikę trybu, prowadzący są bardziej wyrozumiali dla osób, które pracują lub dojeżdżają z innych miejscowości. Praktyki i stażeJeśli zamiast tytułu naukowego i zawodowego, które nazywane są często tylko „papierkiem”, chcemy zdobyć realne doświadczenie, możemy poszukać tuż po zakończeniu szkoły praktyk i stażów, które nie tylko pozwolą nam zdobyć doświadczenie, ale też mogą być szansą na zdobycie stanowiska pracy po ich zakończeniu. MP Tagi: kariera nauka studia matura
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu