Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościBudowa rozprawki, czyli jak napisać poprawnie wypracowanie

Budowa rozprawki, czyli jak napisać poprawnie wypracowanie

  • piątek, 16 września 2016, 10:21
Image Description

Jedną z najczęściej pojawiających się w liceum dłuższych form wypowiedzi pisemnej jest rozprawka. Posiada ona charakterystyczną konstrukcję, której odwzorowanie jest konieczne, aby otrzymać pozytywną ocenę. Oto jej budowa.


Aby otrzymać pozytywną ocenę za formę pisemną, należy przede wszystkim przestrzegać jej budowy – brak obowiązkowych elementów może skutkować niezaliczeniem zadania. Najczęściej rozprawki dotyczą tematyki związanej z literaturą, szczególnie lekturami szkolnymi. Pojawiają się też takie związane z codziennym życiem lub problemami społecznymi. Oto najważniejsze elementy wypracowania:

Wstęp – każdy dłuższy tekst powinien go posiadać. Jest on wprowadzeniem do omawianego tematu i w prosty sposób wyjaśnia część merytoryczną.

W zależności od tego, jak sformułowana jest treść polecenia, a także, co chcemy ukazać w wypracowaniu, zaraz po wstępie stawiamy tezę lub hipotezę. Pierwsza – ma na celu udowodnienie tego, do czego jesteśmy już przekonani lub, co faktycznie miało miejsce. W dalszej części następuje przedstawienie argumentów, które potwierdzają nasze zdanie. Na koniec, ponownie podkreślamy naszą udowodnioną dokładniej tezę. Przykład: „Systematyczna nauka pomaga przyswoić więcej wiedzy” lub „Werter jest bohaterem romantycznym”

Hipotezę stosujemy w przypadku zadania, którego rozwiązania nie znamy albo tylko przypuszczamy jego prawidłowość lub nieprawidłowość (najlepiej popierać jedną stronę). Po postawieniu danej hipotezy, kolejno przedstawiamy argumenty, które będą miały na celu przekonanie się, czy postawiona hipoteza jest zgodna z prawdą. Przykład: „Czy zachowanie bohatera mogło być przyczyną katastrofy” czy „Co jest ważniejsze w codziennym życiu – rodzina czy praca”

Zakończenie rozprawki składa się z ponownego powtórzenia hipotezy lub tezy i krótko sformułowanego naszego poglądu, który potwierdza nasze argumenty i odpowiada na ewentualne rozważania postawione w temacie pracy. Należy również wyciągnąć wnioski, które w idealny sposób podsumują naszą pracę.

Punktacja rozprawki
Dodatkowo punktowanym elementem rozprawki jest popieranie swoich argumentów cytatami. Wykazuje to znajomość tematyki, którą poruszamy i odnosi się np. do konkretnego zachowania bohatera, co daje do zrozumienia, że zapoznaliśmy się z treścią np. lektury.

Należy również dokładnie przemyśleć swoje argumenty – czy aby na pewno wszystkie przemawiają na korzyść naszego zdania i tego, co chcemy udowodnić. Jednolitość jest konieczna, aby ta część wypracowania została oceniona poprawnie.

Warto wcześniej skonstruować plan rozprawki, który pomoże nam zebrać wszystkie argumenty w całość, aby następnie tylko je opisać, nie pomijając przy tym żadnego z obowiązkowych elementów. Pamiętaj – im więcej argumentów, tym lepiej (optymalnie powinno ich być około pięciu). Powinny być jednak dobrze opisane i uzasadnione.

Źródło: fot. librestock.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne