Co to jest L4 i komu ono przysługuje? piątek, 17 listopada 2023, 17:27 Udostępnij Tweetnij Zachorowałeś i potrzebujesz zwolnienia lekarskiego do pracy? A może musisz zaopiekować się chorym członkiem rodziny? Dowiedz się, jak skorzystać z L4 oraz jaki będzie miało ono wpływ na twoje wynagrodzenie. Zwolnienie lekarskie to dokument potwierdzający niezdolność do wykonywania swoich obowiązków oraz usprawiedliwiający nieobecność w pracy. O długości jej trwania decyduje lekarz prowadzący. Maksymalny czas przebywania na L4 w roku wynosi 182 dni (w skrajnych przypadkach 270 dni). W tym czasie, jeśli pracownik posiada ubezpieczenie zdrowotne, otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy. Zwolnienie lekarskie – obowiązki pracownika Przebywając na L4 powinniśmy stosować się do zaleceń lekarza, aby jak najszybciej móc wrócić do pracy. Zabronione jest więc wykonywanie innych czynności zarobkowych, przebywanie poza adresem wskazanym na zwolnieniu bądź wyjeżdżanie na wakacje. Wszelkie nadużycia mogą być traktowane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracownika, a w konsekwencji prowadzić do utraty zasiłku chorobowego, wypowiedzenia umowy, a nawet zwolnienia dyscyplinarnego. Wynagrodzenie chorobowe a zasiłek chorobowy Podstawę wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie z ostatnich 12 miesięcy, a wysokość różni się w zależności od powodu zwolnienia lekarskiego. Jedynym warunkiem do ich otrzymania jest wysłanie przez lekarza elektronicznego zwolnienia do ZUS-u, który z kolei przesyła je do pracodawcy. Do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego pensję w czasie trwania zwolnienia lekarskiego wypłaca pracodawca: 80% wysokości wynagrodzenia w przypadku choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną, 100% wysokości wynagrodzenia w przypadku wypadku w drodze do lub z pracy, choroby w czasie trwania ciąży, badań w związku z chęcią zostania dawcom komórek/tkanek/narządów lub zabiegu ich pobrania. Jeżeli pracownik przebywa na L4 dłużej niż 33 dni (w przypadku pracownika, który ukończył 50 lat – 14 dni) lub firma, w której pracuje, liczy mniej niż 20 pracowników, to otrzymuje zasiłek chorobowy wypłacany przez ZUS. W zależności od powodu zwolnienia może być to: zasiłek chorobowy – 70% z tytułu pobytu w szpitalu, 80% z powodu choroby, 100% dla kobiet w ciąży, zasiłek macierzyński – 60/80/100% z tytułu urodzenia/przysposobienia/przyjęcia na wychowanie dziecka, zasiłek opiekuńczy - 80% w ramach opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. źródło: Pixabay.com DD Tagi: zus L4 zwolnienie lekarskie niezdolność do pracy wynagrodzenie chorobowe zasiłek chorobowy ubezpieczenie zdrowotne
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu