Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościCo zrobić, gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą?

Co zrobić, gdy pracodawca spóźnia się z wypłatą?

  • piątek, 28 grudnia 2018, 12:01
Image Description

Jak postąpić w sytuacji, gdy szef zalega nam z wypłatą wynagrodzenia? W polskim prawie istnieją przepisy pomagające nam, jak zachować się w takich wypadkach. Co mówią przepisy na temat spóźniania się z wynagrodzeniem?


Na początku warto posłużyć się cytatami z Kodeksu Pracy. Najpierw należy przytoczyć artykuł 80., który mówi o tym, że za wykonaną pracę należy się wynagrodzenie:

"Art. 80.  Wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Za czas niewykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.".

Więcej szczegółow możemy dowiedzieć się po zapoznaniu się z treścią artykułu 85.:

"Art. 85.  § 1. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

§ 2. Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

§ 3. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

§ 4. Składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

§ 5. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.".

Zaleganie z wypłatą to wykroczenie. Jeśli pracodawca nie wypłaca wynagrodzenia w terminie, należy powiadomić Państwową Inspekcję Pracy, która powinna wszcząć postępowanie kontrolne. Co mówi na ten temat Kodeks Pracy?

"Art. 282. Wykroczenia przeciwko prawom pracownika związane z wynagrodzeniem, urlopem wypoczynkowym i świadectwem pracy

§ 1. Kto, wbrew obowiązkowi:

1) nie wypłaca w ustalonym terminie wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia przysługującego pracownikowi albo uprawnionemu do tego świadczenia członkowi rodziny pracownika, wysokość tego wynagrodzenia lub świadczenia bezpodstawnie obniża albo dokonuje bezpodstawnych potrąceń,

2) nie udziela przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego lub bezpodstawnie obniża wymiar tego urlopu,

3) nie wydaje pracownikowi świadectwa pracy,

podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto wbrew obowiązkowi nie wykonuje podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu pracy lub ugody zawartej przed komisją pojednawczą lub sądem pracy.".

Przeczytaj także, ile wyniesie płaca minimalna 2019 roku.

fot. pexels.com/rawpixel.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne