Dokąd Polacy wyjeżdżają pracować za granicę? środa, 07 listopada 2018, 14:52 Udostępnij Tweetnij Przedstawiamy popularne kierunki emigracyjne Polaków. Sprawdź, gdzie wyjeżdżają nasi rodacy w celach zarobkowych? Czy w czołówce najpopularniejszych kierunków nadal są Niemcy, Irlandia i Wielka Brytania? Warto odróżnić na samym początku emigrację tymczasową od stałego pobytu poza granicami Polski. W tym artykule skupiamy się bardziej na wyjazdach tymczasowych, sezonowych. Tak naprawdę ciężko znaleźć regułę, jakie osoby wyjeżdżają za granicę w celach zarobkowych. Często dotyczy to osób młodych, którzy chcą wyjechać na kilka miesięcy, zarobić sumę, którą ciężko byłoby zarobić w tym samym czasie w Polsce. Poza granicami Polski pracują jednak osoby w różnym wieku, zatem ciężko znaleźć regułę. Łatwiej natomiast wskazać państwa, do których najczęściej wyjeżdżają nasi rodacy w celach zarobkowych. Od wielu lat najpopularniejszym kierunkiem są Niemcy. Przyczyny tego wydają się dość oczywiste. Po pierwsze to nasi sąsiedzi. Osoby, które mieszkają blisko granicy nie muszą nawet przeprowadzać się do Niemiec. Istnieje wiele przykładów ludzi, które dojeżdżają z Polski do pracy w Niemczech. Osoby, które mieszkają nieco dalej i tak mają lepsze możliwości powrotu do Polski w weekendy niż np. nasi rodacy zarabiający w Hiszpanii, czy innym nieco dalej położonym państwie. Popularnymi kierunkami są też kraje wyspiarskie, czyli Wielka Brytania i Irlandia. Na wyjazd do tych państw jednak często decydują się osoby, które mają zamiar zostać tam na stałe. Po Brexicie Wielka Brytania jest może trochę mniej popularna, ale nadal wiele rodaków postanawia tam wyjechać nawet na kilka miesięcy w celach zarobkowych. Inne dość popularne w ostatnim czasie kierunki to Holandia, Belgia, Czechy, czy Włochy. Jeśli chodzi o prace sezonowe, nasi rodacy wybierają także np. Francję, czy Hiszpanię. Przeczytaj także, co była Beata Stelmach mówi na temat emigracji zarobkowej. fot. pexels.com/ELEVATE KJ Tagi: Polacy za granicą wyjazd za granicę emigracja Polaków kierunki emigracyjne Polaków emigracja z Polski gdzie emigrujemy
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu