Gdzie przyda się książeczka sanepidowska? wtorek, 30 października 2018, 14:50 Udostępnij Tweetnij W niektórych zawodach wymagane jest posiadanie książeczki sanitarno-epidemiologicznej. Sprawdź, kiedy może przydać Ci się ten dokument. 5 grudnia 2008 roku, na mocy ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, książeczki sanepidowskie zostały wycofane. Dokument ten został zastąpiony przez orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych. Na potrzeby artykułu będę używał jednak tych nazw zamiennie ze względu na to, że wiele osób dość często nowy dokument określa starą nazwą. Książeczka sanepidowska przede wszystkim kojarzy się z zawodami związanymi z żywnością. Osoby pracujące np. w lokalach gastronomicznych często powinny mieć podbite książeczkę sanepidowską. Ponadto pracodawcy mogą wymagać takich dokumentów od pracowników służby zdrowia. Lista zawodów, w których wymagane jest orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych jest o wiele dłuższa. Przede wszystkim posiadanie dokumentu zaświadczającego o braku zakaźnych drobnoustrojów przydatne jest w zawodach związanych z przygotowywaniem posiłków. Specjalne orzeczenie powinni posiadać kucharze oraz pomoc kuchenna. Ponadto książeczka sanepidowska zazwyczaj wymagana jest w takich zawodach, jak cukiernik, sprzedawca w warzywniaku, piekarz, czy osoba pracujaca w firmie cateringowej. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych wymagane jest od pracowników służby zdrowia. Mowa zatem o takich zawodach, jak lekarz, pielęgniarka, czy sanitariusz. Ponadto karta sanepidowska będzie wymagana od farmaceutów, czy nawet studentów medycyny. Co ciekawe, orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych wymagane jest także podczas pracy z dziećmi do 6. roku życia. Książeczkę sanepidowską posiadać powinny zatem opiekunki, przedszkolanki, pracownice żłobków itd. Interesują Cię prace dorywcze? Sprawdź listę ogłoszeń na portalu i przekonaj się, czy znajdziesz coś dla siebie. fot. pexels.com/Artem Bali KJ Tagi: książeczka sanepidowska badania sanepidowskie badania sanitarno epidemiologiczne książeczka sanepidu
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu