Holenderskie certyfikaty pracy – co musisz o nich wiedzieć? piątek, 17 listopada 2023, 17:26 Udostępnij Tweetnij Duża liczba Polaków pracuje w Niderlandach na stanowiskach, gdzie występuje duże ryzyko wypadku. W celu zapobieżenia tego typu zdarzeniom pracownicy kierowani są na specjalistyczne szkolenia odpowiadające polskim szkoleniom BHP. Po ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat VCA. Ten dokument jest obowiązujący w bardzo wielu branżach. Certyfikat ma różne kategorie, w zależności od zajmowanego stanowiska. Pracujący na niższym szczeblu zdobywają certyfikat VCA B, natomiast kadra kierownicza VCA VOL. VCA – co to takiego? VCA jest certyfikatem, który zaczął obowiązywać w Niderlandach od roku 1994. Podstawą jego stworzenia była konieczność kontroli bezpieczeństwa na stanowiskach, gdzie występuje większe ryzyko wypadku. Dokument ten ujednolicił i usystematyzował zasady bezpieczeństwa i higieny pracy na tamtejszym rynku pracy. Taki sam rodzaj certyfikatu jest stosowany w sąsiednich krajach – Belgii i Luksemburgu. Certyfikat VCA jest obwiązujący zarówno dla kadry kierowniczej, jak i dla pracowników niższego szczebla. Specjalne szkolenie kończy się wydaniem certyfikatu. Jest on wydawany na okres dziesięciu lat. Jak zdobyć certyfikat VCA? Podstawowe szkolenie VCA B (basic) przeznaczone jest dla pracowników niższego szczebla. Zajęcia odbywają się w 11 blokach tematycznych. Na zakończenie szkolenia organizowany jest egzamin, na którym należy odpowiedzieć na 40 pytań. Czas trwania egzaminu VCA B, to 60 minut, a liczba dopuszczalnych błędów wynosi 14. Kadrę kierowniczą obowiązuje szkolenie VCA VOL, egzamin kończący to szkolenie trwa 105 minut, składa się z 70 pytań a liczba dopuszczalnych błędów wynosi 25. Egzaminy przeprowadzane są w formie cyfrowej, ich wynik jest znany niemal natychmiast. Kursy i egzaminy VCA przeprowadzane są w kilku językach. Język polski dostępny jest tylko dla kategorii VCA B. Osoby, które pozytywnie zdały egzamin otrzymują certyfikat imienny VCA oraz specjalną kartę z plastiku. Obydwa dokumenty wydaje niderlandzka jednostka certyfikująca. Każdy dokument ma swój numer zgodny z wpisem do bazy danych, którą zarządza VCA Infra – niderlandzki instytut. Dokument nie jest wydawany bezterminowo. Jego okres ważności wynosi 10 lat. Po tym okresie należy odświeżyć swoją wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy i zdać ponownie egzamin. Uprawnienia VCA B kosztują 210 euro, szkolenia VCA VOL online – 240 euro. Cena za szkolenie w Polsce jest niemal dwa razy wyższa. Szukasz zatrudnienia w Holandii? W tej spawie zwróć się do Holland Contracting. Artykuł Partnera fot. Shutterstock PB Tagi: VCA holenderski certyfikat pracy praca w Holandi Holandia praca VCA B VCA VOL
Sprawdź, jakie szkolenia warto ukończyć, aby zdobyć pracę zdalną W obecnych czasach coraz więcej osób marzy o pracy zdalnej, która daje nie tylko elastyczność, ale także możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie.
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu