Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościJednoosobowa działalność gospodarcza – jak założyć własną firmę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza – jak założyć własną firmę?

  • środa, 20 lipca 2016, 09:25
Image Description

Gdy decydujemy się zakończyć pracę na etacie lub dopiero wkraczamy na rynek pracy, często w myślach przewija się rozwiązanie, jakim jest założenie własnej działalności. Czy jest to trudne i jak wygląda?


Przede wszystkim – założenie własnej firmy to poważna decyzja, za którą idzie duża odpowiedzialność, ale także ryzyko.

Kiedy zakłada się własną firmę?
Naszą działalność należy zarejestrować, kiedy wykonywane przez nas zajęcia są dla nas źródłem dochodu – wykonując zabiegi kosmetyczne, sprzedając własnoręczne dzieła lub udzielając korepetycji, zgodnie z prawem, powinniśmy posiadać własną działalność. Często podejmujemy taką decyzję, kiedy wkraczamy na rynek pracy i chcemy od razu zacząć zarabiać na własny rachunek. Przede wszystkim jednak, motywacją do tego kroku jest niechęć do pracy na etacie i podporządkowywanie się przełożonym.

Aby dokonać rejestracji, należy złożyć wniosek CEIDG-1. Po jego pozytywnym rozpatrzeniu możemy czynić kolejne kroki w stronę posiadania własnej firmy. Aby wszystkie dane były kompletne i nie było problemu z nieprawidłowością wniosku lub jego niezgodnością, warto dokładnie przeanalizować go jeszcze przed wypełnieniem. W przypadku wątpliwości, najlepiej udać się do instytucji zajmującej się przyjmowaniem wniosków. Najczęściej wniosek o zarejestrowanie własnej działalności składamy w Urzędzie Miasta.

Po zaakceptowaniu naszego wniosku otrzymujemy numer NIP oraz numer REGON, które odtąd będą numerami identyfikującymi naszą działalność. Następnie należy określić opodatkowanie i sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym, jakiemu będziemy podlegać. Nie możemy również zapomnieć o zobowiązaniach związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.

Dofinansowanie naszej działalności
Aby start był nieco łatwiejszy i dawał nam więcej możliwości, warto zainteresować się dofinansowaniami i wsparciem dla młodych przedsiębiorców. Najlepiej udać się do Urzędu Miasta lub zasięgnąć informacji o funduszach unijnych. Ponadto, w wielu miastach coraz popularniejsze stają się inkubatory dla młodych przedsiębiorców, pomagające w debiucie na rynku.


Źródło: regiopraca.pl/cenabiznesu.pl/ fot. pixabay.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne