Kto ma prawa autorskie do pracy dyplomowej? piątek, 02 listopada 2018, 14:34 Udostępnij Tweetnij Nierzadko można spotkać się z opinią, że prawa autorskie do pracy dyplomowej przejmuje uczelnia. Jak jest naprawdę? Sprawdź, jak wygląda sprawa praw autorskich do pracy dyplomowej. Na samym początku warto przytoczyć, co na temat prawa autorskiego do pracy dyplomowej mówi art. 15a ust. 1 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych: "Uczelni przysługuje pierwszeństwo w opublikowaniu pracy dyplomowej studenta. Jeżeli uczelnia nie opublikowała pracy dyplomowej w terminie 6 miesięcy od dnia jej obrony, autor może ją opublikować, chyba, że praca jest częścią utworu zbiorowego". W praktyce oznacza to, że uczelnia ma prawo jedynie pierwszeństwa publikacji pracy dyplomowej. Jeśli nie zrobi tego w terminie 6 miesięcy od obrony pracy, prawo do pierwszeństwa przestaje przysługiwać uczelni. Zatem jednoznacznie można stwierdzić, że prawa autorskie należą do studenta. W poprzednich latach nierzadko uczelnie stosowały kruczki prawne. Spisywane były umowy, których treść mówiła o tym, że student przenosi prawa majątkowe do utworu (jakim jest praca dyplomowa) na uczelnię). Okazuje się jednak, że taka klauzula jest niedozwolona i odchodzi się od takiego procederu. Jeśli promotor wniósł twórczy wkład w pracę dyplomową, część praw do pracy przysługuje promotorowi. Zatem w sytuacjach, gdy praca miałaby być publikowana, wymagałoby to zgody obu współautorów - w tym wypadku studenta i promotora. Sytuacja taka jednak jest bardzo rzadka. Zadanie promotora nie polega raczej na współtworzeniu treści. Oczywiście, jeżeli student chce opublikować pracę dyplomową przed upływem sześciu miesięcy od terminu obrony, może złożyć wniosek do władz uczelni, aby zrzekły się praw pierwszeństwa publikacji. Piszesz pracę dyplomową? Czy potrzebna jest Ci pomoc w napisaniu pracy? U nas znajdziesz to, czego szukasz. fot. pexels.com/Snapwire KJ Tagi: praca magisterska praca dyplomowa prawa autorskie prawo do pracy dyplomowej prawo autorskie publikacja pracy dyplomowej
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu