Lektoraty na studiach – forma egzaminu i zaliczenie języka obcego środa, 10 sierpnia 2016, 10:59 Udostępnij Tweetnij Podczas studiów pierwszego stopnia jednym z obowiązkowych elementów planu dydaktycznego jest lektorat z języka obcego. Dowiedz się jak wygląda i na czym polega zaliczenie przedmiotu. Jak zapisać się na lektorat, przypisywanie do grupPo rozpoczęciu roku akademickiego lub podczas pierwszych zajęć, odbywa się test z wybranego przez studenta języka – jego zaliczenie informuje prowadzących o znajomości języka przez rozpoczęciem lektoratów oraz pozwala podzielić studentów na grupy. Istnieje możliwość przepisania się do innej grupy (np. jeśli plan zajęć koliduje nam z innymi zobowiązaniami). Nie można jednak po rozpoczęciu lektoratów zdecydować się na zmianę języka.Obecność na zajęciachObecność na lektoracie jest obowiązkowa. Podobnie jak w przypadku większości przedmiotów, o ilości możliwych nieobecności studenci są informowani podczas pierwszych zajęć. Najczęściej jest to 20% w stosunku do liczby wszystkich godzin. Nieprzestrzeganie tej zasady może skutkować niezaliczeniem przedmiotu ze względu na zbyt małą frekwencję. Czas trwania Lektoraty w zależności od formy (stacjonarne i zaoczne) oraz programu studiów trwają od dwóch do nawet pięciu semestrów. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kierunków filologicznych, podczas których pojawia się więcej języków i niektóre z nich towarzyszą studentom podczas całego trwania studiów. Formy zaliczeniaPodczas lektoratów odbywają się różnego rodzaju sprawdziany wiedzy – kolokwia, kartkówki, prezentacje, odpowiedzi ustne itp. Te oceny cząstkowe decydują o tym, czy student zaliczy dany semestr i będzie mógł kontynuować naukę języka. Niezaliczenie języka może skutkować koniecznością odpłatnej poprawy semestru.Zaliczenie lektoratów, a certyfikat językowyNa zakończenie ostatniego semestru lektoratów odbywają się egzaminy potwierdzające wiedzę zdobyta podczas całego toku kształcenia. Najczęściej są one podzielone na część pisemną, odpowiedź ustną, znajomość rozumienia języka oraz prezentację na zadany temat. Pozytywne zaliczenie tych elementów składa się na ocenę końcową. Jej uzyskanie i wpis do indeksu lub systemu USOS równa się ukończeniu przedmiotu. W przypadku osób, które są studentami kierunków filologicznych lub posiadają już certyfikaty językowe, sytuacja wygląda inaczej. Istnieje możliwość zwolnienia z obowiązkowych lektoratów, jeśli certyfikaty wraz z odpowiednim udokumentowaniem zostaną zatwierdzone przez władze uczelni lub odpowiednią jednostkę związaną z nauką języków obcych. MP Źródło: fot. librestock.com Tagi: język obcy nauka języka obcego studia lektorat spnjo
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu