Metodologia badań w pracy dyplomowej poniedziałek, 30 maja 2016, 10:49 Udostępnij Tweetnij Pisząc pracę badawczą, jesteśmy zmuszeni zawrzeć w niej zarówno część teoretyczną, jak i empiryczną. Podział ten nie zawsze jest przejrzysty i daje nam dwa osobne rozdziały, zajmujące się tylko i wyłącznie daną częścią. Dobre i konkretne określenie celu i przedmiotu badań jest kluczowe. Pozwala się skupić na konkretnych problemach i oszczędza czas na późniejsze rozważania. Następnie przechodzimy do kolejnych zadań, określenia celu poznawczego i celu praktycznego. Następnie pojawiają się problemy lub pytania badawcze, wyłaniające się najczęściej podczas analizowania literatury. Wraz z nimi musimy przyjąć hipotezę badawczą. Jest to propozycja odpowiedzi na zadane pytanie badawcze. Wyprowadzając hipotezę od przyjętej teorii, w badaniu możemy otrzymać wynik albo ją potwierdzający, albo negujący. Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje hipotez: główną i szczegółową.Przygotowując się do przeprowadzenia badań należy określić, z jakich metod chcemy korzystać. Od nich zależy konstruowanie ankiety, kwestionariusza lub innych narzędzi pomocnych przy badaniach.Elementy konieczne w rozdziale metodologicznym pracy dyplomowej:- Cel badań - Pytania badawcze- Hipotezy- Metody i narzędzia badawcze- Metodologia badań, klucz kategoryzacyjny i obszar analizy OP Tagi: praca dyplomowa badania metodologia badań badania empiryczne
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu