Negatywne skutki nadgodzin środa, 21 listopada 2018, 13:09 Udostępnij Tweetnij W czasach, gdy coraz mocniejszy jest trend skracania czasu pracy, wiele osób nadal decyduje się na sporo godzin nadliczbowych lub zabiera pracę do domu. Praca od rana do późnych godzin wieczornych może mieć jednak negatywne skutki. Na nadgodziny decyduje się zdecydowana większość pracowników w Polsce. Sporo osób przekracza 40-godzinny tydzień pracy nawet o kilkanaście godzin. Ponadto nie należy do rzadkości sytuacja, w której pracownicy zajmują się czynnościami służbowymi w czasie wolnym i w weekendy. Czy jesteśmy jednak świadomi konsekwencji, jakie to ze sobą niesie? Okazuje się, że przepracowywanie się może mieć bardzo poważne skutki. Zawał serca, udar, miażdżyca to tylko niektóre z poważniejszych konsekwencji zdrowotnych, na które narażone są osoby, które biorą na siebie sporo obowiązków służbowych i dość mocno przekraczają 40-godzinny tydzień pracy. Problem dużej liczby nadgodzin dość mocno wiąże się ze stresem powodowanym pracą. U wielu osób można zauważyć nie tylko problemy z samopoczuciem psychicznym, ale także fizyczne skutki stresu połączonego z dużą liczbą nadgodzin. Dość częste konsekwencje to: kłopoty ze snem, bóle głowy, ogólne zmęczenie, czy przygnębienie. W dalszej kolejności na pewno warto wymienić problemy żołądkowe, stany depresyjne, większą podatność na choroby, częstsze sięganie po alkohol i inne używki, a także problemy z kręgosłupem i nerwobóle. Okazuje się jednak, że nadgodziny nie wpływają na to, że efekty naszej pracy będą o wiele większe. Przez zmęczenie jesteśmy mniej efektywni i gorzej wychodzi nam skupienie się na obowiązkach. Próba uporządkowania rzeczy, których nie zdążylismy skończyć sprawia, że stres jest jeszcze większy, a prawdopodobieństwo zawału wzrasta. fot. pexels.com/Marc Mueller KJ Tagi: nadgodziny skutki nadgodzin konsekwencje nadgodzin negatywne konsekwencje nadgodzin
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu