Opłata reprograficzna - co to jest i na czym polega? środa, 28 kwietnia 2021, 14:01 Udostępnij Tweetnij Korzystanie z urządzeń takich jak komputer, telewizor czy smartfon wydają się dla nas czymś oczywisty. Już niedługo możliwe, że cena tych produktów znacznie wzrośnie na skutek opłaty reprograficznej. Na czym dokładnie będzie ona polegać? Każdy z nas korzysta w pracy lub w domu z takich urządzeń, jak skaner, drukarka czy zwykły telefonu. Niewiele osób wie jednak, że w cenę tych produktów wchodzi także opłata reprograficzna. Czym ona jest i dlaczego powstała? Co to jest opłata reprograficzna? Opłata reprograficzna to koszt wynikająca z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku. Związana jest ona przede wszystkim z urządzeniami i nośnikami służącymi do kopiowania, w tym m.in. telefony, kopiarki, skanery czy nagrywarki. Tego typu uregulowanie powstało, aby zrekompensować twórcom możliwość powielania dzieł przez użytkowników na użytek własny. Chodzi tu jednak o legalne korzystanie z prawa dotyczącego kopiowania pozyskanych utworów przez osoby fizyczne, a nie piractwo. Kontrowersje dotyczące opłaty reprograficznej Istnieje wiele spekulacji na temat wprowadzenia tego typu opłaty. Będzie ona uciążliwa przede wszystkim dla konsumentów, którzy będą musieli dopłacić dodatkową kwotę do sumy produktu. Według przeciwników opłaty ta forma rekompensaty, która ma być oddana producentom, czy wykonawcom nie jest potrzebna. Uważają, że będziemy dodatkowo płacić za ewentualną możliwość skopiowania, która niekoniecznie dojdzie do skutku. Innym argumentem przeciwko tej opłacie jest fakt płacenia za usługi streamingowe, od których artyści także dostają odpowiednie wynagrodzenia. Oznacza to, że klient chcący posłuchać danego otworu, zapłaci podwójnie artyście: podczas kupowania urządzenia oraz konta w aplikacji muzycznej. Rozszerzenie katalogu objętych opłatą Aktualnie opłata reprograficzna wynosi od 1,5% do 3% za każdy tysiąc zł ceny produktu. Według jednak najnowszych przewidywań ta liczba, zamiast maleć będzie rosnąć. Mówi się, o wzroście nawet do 6% procent oraz o rozszerzeniu katalogu urządzeń, które mają zostać objęte opłatą. Dotyczy to przede wszystkim smartfonów, komputerów, tabletów, czy telewizorów z funkcją smart. W związku z tym opłat reprograficzna nazywana jest także podatkiem od smartfonów. Najbliższe miesiące pokażą, czy jako klienci będziemy musieli płacić więcej za urządzenia. Polska nie jest jednak jedynym krajem, w którym tego typu opłata ma miejsce. Została ona wprowadzona także w 23 krajach Unii Europejskiej takich jak: Niemcy, Litwa, czy Holandia. fot. Vlada Karpovich z Pexels Źródła: money.pl, ask-finance.pl BS Tagi: opłata reprograficzna podatek od smartfona smart TV podatek od telewizora
Sprawdź, jakie szkolenia warto ukończyć, aby zdobyć pracę zdalną W obecnych czasach coraz więcej osób marzy o pracy zdalnej, która daje nie tylko elastyczność, ale także możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie.
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu