Outplacement i restrukturyzacja: jak pracodawca może wspomóc zwalnianych pracowników? piątek, 17 listopada 2023, 17:36 Udostępnij Tweetnij Kapitał ludzki, zgrana, doświadczona ekipa pracowników to jeden z fundamentów działania firmy. Dbanie o wizerunek pracodawcy zakłada troskę o kontakty z pracownikami. Ważne są kontanty nie tylko z tymi pracownikami, którzy pozostają zatrudnieni w strukturach firmy, ale również z osobami zwalnianymi. Outplacement, czyli program pomocowy dla zwalnianych pracowników może w tym przypadku okazać się bardzo przydatny. Dlaczego? Outplacement i restrukturyzacja: uspokojenie emocji Osoba, która jest zwalniana z pracy często musi stawić czoło prawdziwemu koktajlowi emocji, w którym strach miesza się z niepewnością oraz stresem. W zależności od tego, czy zwalniana jest grupa osób czy pojedynczy pracownik, pracodawca może zaproponować outplacement grupowy lub indywidualny. Osoby, które otrzymają wymierne i co najważniejsze – praktyczne wsparcie mogą odebrać program outplacementu (https://www.lhhpolska.pl/pl/outplacement-i-restrukturyzacja), jako sygnał, że pracodawca dba o ich dalsze losy. Dodatkowo, warto pamiętać, że outplacement może mieć pozytywny wpływ na emocje pracowników zwalnianych oraz pozostających w firmie, którzy bacznie obserwują poczynania pracodawcy. Dla pracownika, który otrzyma pomoc w postaci możliwości uczestnictwa w programie outplacementu, może się to okazać praktycznym doświadczeniem i szansą na zredukowanie strachu towarzyszącemu szukaniu nowej posady. Outplacement i restrukturyzacja: program outplacementu ma znaczenie! Wyjaśniliśmy sobie już, dlaczego outplacement może okazać się „pomocną dłonią” dla pracowników, których firma zdecydowała się zwolnić. Należy jednak zaznaczyć, że bardzo istotny jest sam program outplacementu, który powinien być tworzony z poszanowaniem oczekiwań i wymagań osób, które będą brały w nim udział. Rzecz jasna, jest to łatwiejsze w przypadku outplacementu indywidualnego. Outplacement grupowy musi bowiem stanowić odpowiedź na potrzeby większej liczby osób, dlatego w dużej mierze jego program zasadza się na zdobyciu konkretnych, przydatnych umiejętności, takich jak: pisanie dokumentów aplikacyjnych czy autoprezentacja w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Podsumowując: zaproponowanie zwalnianym pracownikom outplacementu może okazać się dla nich podporą w procesie poszukiwania nowego zatrudnienia. Utrata pracy bywa bowiem bardzo trudnym przeżyciem, które wywołuje wiele trudnych emocji. Otrzymanie w tym przełomowym momencie profesjonalnego wsparcia od pracodawcy w postaci umiejętnie zaplanowanego outplacementu może być korzystne nie tylko dla pracowników, ale również z uwagi na wizerunek firmy. fot. pixabay.com Artykuł Partnera Tagi: outplacement restrukturyzacja
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu