Prawo Parkinsona w praktyce, czyli kilka słów o rozciągłości czasu czwartek, 27 września 2018, 17:40 Udostępnij Tweetnij Zastanawiacie się, dlaczego zdarza wam się zwlekać z rozpoczęciem jakiegoś zadania, gdy macie dużo czasu na jego ukończenie? Często oddajecie projekt w najpóźniejszym terminie? Zauważyliście, że wasi znajomi też mają podobny problem? Prawo Parkinsona - co to jest? W 1955 roku Cyril Northcote Parkinson podzielił się dość ciekawym spostrzeżeniem dotyczącym administracji publicznej. Autor książki "Jak zrobić karierę" napisał w czasopiśmie "The Economist", że "praca rozszerza się tak, aby wypełnić czas dostępny na jej ukończenie" (ang. "work expands as to fill the time available for its completion"). Myśl ta została nazwana prawem Parkinsona. Teoria mówi, że ludzie, którzy mają mniej zadań do wykonania, będą rozciągać je w czasie. Pracodawcy starają się przeciwdziałać temu, dążąc do usprawnienia, optymalizacji pracy przy jednoczesnym minimalizowaniu niepotrzebnych wydatków. Łatwo jednak zauważyć, że prawo Parkinsona można odnieść nie tylko do biurokracji. "Elastyczność" czasu dotyczy różnych dziedzin życia. Często zauważamy, że kiedy mamy mniej rzeczy do zrobienia - rozciągamy je w czasie albo zabieramy się za nie w późnym terminie. W pewnym momencie orientujemy się, że czasu do zakończenia zadań zostało niewiele, a my mamy jeszcze sporo do zrobienia. Warto zastanowić się nad tym, jak wygląda to w naszym przypadku, a pozwoli to lepiej zarządzać nam własnym czasem. Jak być lepiej zorganizowanym? Ważne jest planowanie. Najlepiej robić to codziennie. Dzięki temu nasze działania będą bardziej zorganizowane i przemyślane. Warto stworzyć harmonogram, który pomoże nam w możliwie najbardziej efektywny sposób uporać się z zadaniami, które mamy do wykonania. Wymaga to wyrobienia pewnych nawyków, ale z pewnością się to opłaci. Ponadto warto dzielić rzeczy, które mamy do wykonania na kilka etapów. Zwłaszcza, jeśli pracujemy nad czymś bardziej skomplikowanym. Spowoduje to, że nawet pozornie ciężkie rzeczy będą o wiele łatwiejsze do zrobienia. Gdy mamy dużo wolnego czasu, trudniej jest nam się zorganizować. Dlatego warto zajmować się dodatkowymi rzeczami. Bardzo przydatny będzie wtedy plan. Warto robić notatki, które pozwolą nam w bardziej efektywny sposób wykorzystać czas. Okaże się, że w krótszym czasie jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej rzeczy niż do tej pory. Być może warto spróbować swoich sił w czymś nowym? Sprawdź listę ogłoszeń zawierających prace na zlecenie. Może znajdziesz coś dla siebie. fot. pixabay.com/lukasbieri KJ Tagi: poradnik porady organizacja czasu pracy zarządzanie czasem
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu