Przydatne skróty w pracy dyplomowej poniedziałek, 31 grudnia 2018, 17:31 Udostępnij Tweetnij Podczas sporządzania przypisów w pracy dyplomowej warto pamiętać o kilku skrótach. Wyjaśniamy, w jakich okolicznościach można używać niektórych z nich. Zapewne spotkaliście się z takimi wyrażeniami, jak "ibidem", "idem", czy "opus citatum". Skróty te można znaleźć w przypisach prac dyplomowych. Skróty te pochodzą z języka łacińskiego, jednak w niektóych wypadkach są używane polskie zamienniki. Zacznijmy od najczęściej spotykanego wyrażenia "ibidem". Czasami można zauważyć też wersje skrócone, czyli "ibid." lub "ib.". W literaturze anglosaskiej możemy się spotkać także z wariantem "ibid". Polska wersja skrótu brzmi "tamże" lub "jw.", czyli "jak wyżej". W jakich zatem przypadkach stosujemy wyrażenie "ibidem"? Wyrażenie to stosuje się w przypisach, gdy odnosimy się do tego samego źródła, co w poprzednim przypisie. Jak to wygląda w praktyce? Posłużę się fragmentem bibliografii z książki Frantza Vaillanta, "Roland Topor. Zduszony śmiech" (Warszawa 2009): 383 Roland Topor, Bal na ugorze, dz. cyt., s. 11. 384 Tamże, s. 24. W powyższym fragmencie można zauważyć nie tylko "tamże", czyli "ibidem", ale także "dz. cyt.", czyli "op. cit.". Skrótu tego używamy jeśli pomiędzy kolejnymi przypisami odnoszącymi się do tej samej publikacji pojawia się jakiś inny. Rozwinięcie skrótu "op. cit." to"opus citatum" (łac. "dzieło cytowane") lub "opere citato" (łac. "z cytowanego dzieła"). Polski skrót brzmi "dz. cyt.", co można było zaobserwować w fragmencie z książki poświęconej Rolandowi Toporowi. Skróty "ibid." i "op. cit." są oczywiście najczęściej spotykany. Warto wymienić jednak jeszcze kilka innych: "id.", czyli "idem" (polska wersja "tenże") - tenże, "v.", czyli "vide" (polska wersja "zob.") - zobacz, "vol.", czyli "volumen" (polska wersja "wol.") - wolumin. Sprawdż także zasady tworzenia rozdziałów w pracy dyplomowej. fot. stokpic.com/Ed Gregory KJ Tagi: praca magisterska praca licencjacka poradnik porady praca dyplomowa ibidem skróty przypisy w pracy dyplomowej
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu