Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej – jak dobrze wypaść i pozbyć się stresu? wtorek, 23 sierpnia 2016, 10:48 Udostępnij Tweetnij Udając się na rozmowę o pracę, często pełni jesteśmy obaw związanych z przebiegiem spotkania, zadawanymi pytaniami oraz tym, czy zostaniemy pozytywnie odebrani. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Na przygotowanie się do rozmowy kwalifikacyjnej powinniśmy poświęcić czas już w domu. Przygotować się m.in. z zakresu działalności firmy, a także przeanalizować swoje CV, ponieważ w trakcie rozmowy mogą pojawiać się pytania o informacje w nim zawarte. Nie powinniśmy jednak przygotowywać sobie gotowych formułek, ponieważ zestresowani sytuacją możemy zapomnieć odpowiedzi na dane pytania i przez to jeszcze bardziej okazać swój stres. Pierwsze wrażenieTo, jak zostaniemy odebrani w pierwszych sekundach spotkania, często decyduje o jego dalszym przebiegu. Ważne jest zatem, aby się nie spóźnić. Kilkanaście minut przed planowanym spotkaniem warto być na miejscu i czekać na swoją kolej. Kolejnym ważnym elementem składającym się na pierwsze wrażenie jest nasz ubiór. Pamiętajmy, aby na rozmowę o pracę przyjść w stroju eleganckim i schludnym. W zależności od branży może się on nieco różnić. Najważniejsze jest jednak, aby był skromny i nie przykuwał za bardzo uwagi innych. Kolejnym bardzo ważnym elementem, który może działać na naszą korzyść jest nasze nastawienie. Starajmy się zachowywać naturalnie, uśmiechać, ale i w tym zachowywać umiar. Zachowanie wobec rekrutera W zależności od firmy i branży, na spotkaniu kwalifikacyjnym możemy mieć do czynienia zarówno z dyrektorem, menedżerem, jak i osobą zajmującą się działem HR. Niezależnie od tego, pamiętajmy o zachowaniu form grzecznościowych i odpowiadaniu na zadawane pytania w dobrym tonie. W przypadku pytań, które są dla nas już zbyt niewygodne lub wręcz nieetyczne, mamy prawo odmówić odpowiedzi. Jak uniknąć stresu?Jeżeli mamy problem ze stresem, który niejednokrotnie odbiera nam mowę, poćwiczmy w domu przed lustrem odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. W dniu spotkania rozłóżmy inne obowiązki tak, aby nie denerwować się tym, że możemy się spóźnić na rozmowę. Będąc już na miejscu skupiaj się na wyrównaniu oddechu i uspokojeniu. Należy też pamiętać, że nie tylko my denerwujemy się przed spotkaniem o pracę. Stres jest nieodłącznym elementem ważnych spotkań, od których może zależeć nasza przyszłość. Pamiętajmy zatem, aby odpowiadać na pytania i mówić prawdę, ponieważ chcąc podkolorować informacje o nas, możemy się w nich zagubić i wypaść nieprofesjonalnie. MP Źródło: fot. librestock.com Tagi: kariera cv rozmowa kwalifikacyjna rozmowa o pracę stres przygotowanie do rozmowy kwalifikacjnej
Sprawdź, jakie szkolenia warto ukończyć, aby zdobyć pracę zdalną W obecnych czasach coraz więcej osób marzy o pracy zdalnej, która daje nie tylko elastyczność, ale także możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie.
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu