Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościPrzyszłość kierunków humanistycznych - czy studia to dobra decyzja

Przyszłość kierunków humanistycznych - czy studia to dobra decyzja

  • piątek, 22 lipca 2016, 09:37
Image Description

Po długo utrzymującej się popularności studiów humanistycznych, nastąpił zupełny zwrot – studenci boją się, że po tego typu kierunkach pozostaną bez pracy, a media uważają, że tylko techniczne kierunki są tymi przyszłościowymi. Czy to prawda?


W życiu codziennym utarł się schemat „humanistów” oraz „umysłów ścisłych”. Za tych pierwszych uważają się osoby, które wolą język polski niż matematykę, chętniej piszą opowiadania niż obliczenia. Drudzy z kolei miewają problemy z językami, ale przedmioty jak fizyka czy matematyka są dla nich bułką z masłem.

Podział ten jednak jest dość potoczny i nie do końca prawdziwy. „Humaniści” najczęściej poprzez swoją niechęć do matematyki i niejednokrotnie błędne przekonanie o jej trudności, decydując się na studia, wybierają łatwiejsze dla nich kierunki filologiczne, związane z psychologią, socjologią – takie, na których cyfry pojawiają się sporadycznie. Właśnie ze względu na to kilka lat temu masa osób, chcących posiadać wykształcenie wyższe, wybierało uczelnie humanistyczne.

Skutkiem tego jest nadmierna liczba absolwentów, którzy po ukończeniu studiów nie mają pracy lub stanowiska zgodnego z wykształceniem. Warto zatem dobrze przemyśleć dziedziny, które będziemy w stanie przyswoić. Warto czasami zdecydować się na kierunek wymagający nieco więcej czasu i nauki podczas studiów, ale dający nam dużą szansę na znalezienie pracy zaraz po studiach.

Nie musi być to od razu informatyka lub matematyka. Powstaje coraz więcej kierunków łączących z pozoru przeciwległe dziedziny. Każdego roku uczelnie oferują nowsze rozwiązania, dlatego warto być na bieżąco z ofertami uczelni. Może warto iść w kierunku finansów, marketingu lub testowania oprogramowania? Opcji jest naprawdę wiele.

Nie należy zapomnieć również o doświadczeniu – ale to dotyczy każdego kierunku studiów. Kiedy studiujemy mniej wymagające kierunki, powinniśmy jak najwcześniej rozpocząć naszą przygodę z danym zawodem. Z początku będą to praktyki i staże, często bezpłatne. Często jednak pracodawcy poszukują studentów ostatnich lat studiów, których zatrudniają w ramach etatu. Nie ma nic gorszego, niż popularny kierunek studiów w połączeniu z brakiem doświadczenia. Fakt, że już w trakcie studiów staramy się zdobyć jak najwięcej umiejętności wyróżni nas na tle innych.

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne