Rozdział końcowy w pracy dyplomowej piątek, 20 maja 2016, 10:49 Udostępnij Tweetnij Udało ci się już uporać z napisaniem głównej części pracy licencjackiej lub magisterskiej? Na koniec czeka się nie mniej ważne zadanie. Zakończenie pracy jest często bagatelizowane, należy jednak wystrzegać się takiego podejścia. W ostatniej części pracy dyplomowej zwięźle odnosimy się do wybranego tematu, problemu oraz tego czy cel został osiągnięty. Następnie prezentujemy wyniki naszych badań, raz jeszcze omawiamy hipotezy: należy ostatecznie zweryfikować czy przypuszczenia potwierdziły się lub nie oraz wyjaśnić dlaczego osiągnęliśmy taki wynik. Uzyskamy zamkniętą, przejrzystą kompozycję pracy, jeśli potwierdzimy lub zanegujemy hipotezy postawione we wstępie. Dobre zakończenie nie powinno być ogólne i nie może być chaotyczne. Idealnie jest, gdy przedstawione wnioski są szczegółowe, jednak objętość wypowiedzi jest proporcjonalna względem całej pracy. Częstym błędem piszących jest mylenie zakończenia ze streszczeniem. Jednak nie referujemy całości pracy a wyciągamy konkretną konkluzję z przeprowadzonych badań i poszczególnych rozdziałów pracy. Nie mogą być to jednak całkowicie nowe wnioski, tylko odwołujące się do tego, co już zawarłeś wcześniej. Mimo że pozornie wydaje się to błędem, dobrze jest powtórzyć oraz zebrać w całość wyniki z poszczególnych rozdziałów. Jeśli w toku badań pojawiły się jakiekolwiek nieoczekiwane problemy, należy o nich napisać. Rozdział końcowy pracy dyplomowej może również zachęcać do dalszych badań w temacie oraz być bazą do kontynuowania pracy podczas kolejnych etapów edukacji. OP Tagi: praca magisterska praca licencjacka praca dyplomowa
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu