Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościRozwód bez orzekania o winie

Rozwód bez orzekania o winie

  • niedziela, 17 lipca 2016, 16:39
Image Description

Rozwód bez orzekania o winie jest możliwy w przypadku, gdy obie strony złożą tego typu wniosek, czyli wyrażą na to zgodę. Sąd nie musi jednak brać tego pod uwagę, ponadto i tak musi dojść do procesu, by w ogóle stwierdzić rozkład pożycia.


Wniosek o rozwód bez orzekania o winie
Dokumenty rozwodowe należy złożyć w formie pisemnej w odpowiednim sądzie okręgowym, to znaczy tym, pod który podlegamy z racji miejsca zamieszkania. Wbrew utartej opinii, wniosku o rozwód bez orzekania o winie nie składa się wspólnie, ani wspólnie się nie podpisuje. W dokumentach jedynie zaznacza się, iż wnioskuje się o rozwód za porozumieniem stron. Jeśli druga strona również się na to zgadza, może poprzeć taki wniosek, jednak nie musi składać osobnego pozwu.

Koszt uzyskania takiego rozwodu nie jest zwykle niższy, niż w innych przypadkach. Najlepiej jest się przygotować się na standardową cenę 600 złotych lub złożyć wniosek o zwolnienie z tej opłaty. Także sam proces, dzięki współpracy obu stron, może być znacznie krótszy - wyrok, przy sprawnym okazaniu dowodów rozkładu pożycia, takich jak osobne rachunki, może zapaść już na pierwszej rozprawie. To główna zaleta rozwodu bez orzekania o winie - nie ma wtedy zwykle konieczności wzywania dodatkowych świadków.

Zalety rozwodu bez orzekania o winie
Rozwód bez winy, zwany również rozwodem "za porozumieniem stron" ma wiele zalet. Błędem jest jednak myślenie, że w takich wypadku nie ma konieczności wypłacania alimentów. Także w tej sytuacji alimenty mogą być wypłacane współmałżonkowi, jednak zwykle tylko przez pięć lat i tylko wtedy, gdy znacznie pogorszy się jego sytuacja finansowa. Równocześnie traci prawo do tych świadczeń, jeśli ponownie wstąpi w związek małżeński, bez względu na to, czy minęło już przepisowe pięć lat. W szczególnych sytuacjach sąd może zgodzić się na wydłużenie okresu alimentacyjnego.

Nie zmienia się natomiast sytuacja małoletnich dzieci - alimenty na nie muszą być wypłacane, tak jak w innych przypadkach. O tym, które z rodziców przejmuje opiekę nad małoletnim dzieckiem, decyduje sąd. Zwykle w przypadku rozwodu bez orzekania o winie opieka zostaje przyznana obojgu rodzicom, szczególnie jeśli przedstawili oni we wniosku rozwodowym plan opieki i wysokość alimentów. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest ustalenie sposobu kontaktów z drugim rodzicem. To również może zostać ustalone podczas rozprawy rozwodowej i w przypadku porozumienia oraz wykonania planu wychowawczego nie jest konieczne orzeczenie w tej sprawie sądu opiekuńczego. Dlatego rozwód bez orzeczenia o winie często uznaje się za najlepsze wyjście w przypadku, gdy dane małżeństwo ma dzieci, ponieważ to pozwala na oszczędzenie im stresu. Warto zaznaczyć również, że w przypadku dobrego przygotowania, sąd łatwiej zgodzi się na taki rozwód, ponieważ weźmie pod uwagę, że dobru małoletnich dzieci nic nie zagraża.

Rozwód bez orzekania o winie, a odmowa jednej ze stron
Oczywiście jedna ze stron może nie zgodzić się na takie załatwienie sprawy i może nie poprzeć wniosku. Może także nie stawiać się na rozprawy, co w przypadku rozwodu bez orzeczenia o winie może wpłynąć negatywnie na czas procesu. Możliwe jest także, że sama wystosuje pozew, na przykład o uznanie winy współmałżonka. Należy również pamiętać o tym, iż bez względu na zgodę lub niezgodę drugiego małżonka, sąd wcale nie musi dać zgody na rozwód. Szczególnie w przypadku, gdy małżeństwo wychowuje dzieci lub rozkład pożycia nie został poparty odpowiednimi dowodami.

W trakcie rozprawy rozwodowej może być również przeprowadzony podział majątku, jednak należy zawrzeć to we wniosku. Ponadto nie może być to zbyt skomplikowany proces - jeśli istnieją niejasności, należy zgłosić tę sprawę w sądzie rejonowym.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Rozwodyzklasa.pl - artykuł, porady prawne i zalecania dotyczące rozwodów.

Źródło: ip

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne