Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościStudia podyplomowe – kiedy warto je podjąć, wybór kierunku

Studia podyplomowe – kiedy warto je podjąć, wybór kierunku

  • czwartek, 28 lipca 2016, 10:19
Image Description

Wiele osób po zdobyciu tytułu magistra, decyduje się na dalszą edukację, wybierając najczęściej studia podyplomowe. Co warto brać pod uwagę decydując się na podyplomówkę oraz czy jest ona potrzebna?


Studia podyplomowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą rozpoczynać ponownie studiów licencjackich lub magisterskich, a chcą podwyższyć swoje kwalifikacje. Zainteresowanie nimi rośnie nie tylko wśród świeżo upieczonych absolwentów, ale także osób, które już dawno skończyły studia, ale mają potrzebę dokształcenia.

Motywacja do podjęcia studiów
To przede wszystkim chęć podwyższenia kwalifikacji jest motywacją dla osób, które decydują się na podyplomówkę. Zmieniająca się sytuacja na rynku pracy niejednokrotnie zmusza pracowników do dokształcenia się w danej dziedzinie. Bywa również, że ukończone studia okazały się niewstraczająco potrzebne, aby znaleźć po nich dobrą pracę. Studia podyplomowe pozwalają zdobyć nowe umiejętności i nieco rozszerzyć nasze możliwości zawodowe. Warto zainteresować się dalszą edukacją jeszcze zanim pracodawca postanowi zredukować nasz etat lub znajdzie na nasze miejsce osobę z większymi umiejętnościami.

Wybór kierunku
Studia podyplomowe są najczęściej sprofilowane bardziej niż te pierwszego i drugiego stopnia. Dzięki temu możemy wybrać sprecyzowaną dziedzinę – daje to mniejsze ryzyko niezadowolenia spowodowanego programem studiów, który nas nie interesuje. Warto dobrze przeanalizować przebieg studiów jeszcze przed zapisaniem się na dany kierunek, aby zbadać, czy istnieje zapotrzebowanie na uzyskane po nich kwalifikacje. Nie warto wybierać kierunków, które są najbardziej „popularne”, ponieważ często zainteresowanie nimi jest sztucznie nakręcane, a ponadto najbardziej popularne kierunki kończy najwięcej osób, co często nie jest jednoznaczne z potrzebami rynku pracy.

Kto decyduje się na takie studia?
Na studia podyplomowe decydują się często osoby, które pracują. Chcą podwyższyć swoje kompetencje lub je „uaktualnić”. Często, aby utrzymać się na danym stanowisku konieczne jest ciągłe poszerzanie wiedzy (np. w zawodach związanych z przepisami prawnymi, administracją, pedagogiką). Na taki krok warto zdecydować się również, kiedy nasze dotychczasowe wykształcenie wydaje nam się być niepełne lub któraś z dziedzin wyjątkowo nas interesuje. Warto profilować swoje zajęcie na konkretniejsze, a przy tym podwyższać swoje kwalifikacje, aby dążyć do specjalizacji na danej płaszczyźnie. Osób, które posiadają ogólne wykształcenie z danego kierunku jest znacznie więcej niż specjalistów, którzy posiadają sprofilowaną wiedzę na wysokim poziomie.

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne