Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościStypendia dla studentów i maturzystów – rodzaje i formy wsparcia materialnego

Stypendia dla studentów i maturzystów – rodzaje i formy wsparcia materialnego

  • piątek, 02 września 2016, 10:17
Image Description

Już wkrótce rozpoczęcie roku akademickiego. Od października zarówno studenci dzienni, jak i zaoczni wrócą na swoje uczelnie, aby przez kolejne dziewięć miesięcy zdobywać wiedzę i nowe umiejętności. Na jakie wsparcie finansowe mogą liczyć?


W przypadku studentów dziennych, państwowe uczelnie zapewniają im darmową edukację, studenci zaoczni natomiast, muszą każdorocznie płacić za studia na danym kierunku. Oprócz kwestii finansowej samego kształcenia, studenci muszą liczyć się ze sporymi wydatkami dotyczącymi życia codziennego w mieście akademickim. Do opłat, na które studenci miesięcznie muszą wydać kilkaset złotych, zalicza się: mieszkanie, wyżywienie, pomoce naukowe, bilety komunikacji miejskiej itp. Nie wszystkich stać na samodzielne utrzymanie, dlatego stypendia okazują się sporym wsparciem.

Nie każdy jednak może otrzymać tego rodzaju wsparcie. Oto najpopularniejsze formy wsparcia studentów i warunki ich otrzymania:

Stypendium dla maturzystów
Wiele uczelni prowadzi programy wsparcia dla uczniów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki z matur. Warto zainteresować się nimi już w liceum, ponieważ już wtedy może być konieczne zgłoszenie się do danego projektu.

Stypendia pomostowe dla maturzystów
Jest to rodzaj wsparcia dla osób, które poza świetnymi wynikami w nauce, mają również trudną sytuację materialną, która znacznie utrudnia im kontynuowanie edukacji. Stypendium pomostowe wypłacane jest w trakcie pierwszego roku studiów, kontynuacja wsparcia jest uzależniona od warunków uczelni.

Stypendium rektora za wyniki w nauce dla najlepszych studentów
Tutaj zasady są proste – zyskując wysoką średnią ocen na studiach, mamy szansę na zdobycie wsparcia ze strony rektora. Najczęściej wnioski o stypendium rektora składa się na początku roku akademickiego, powołując się na oceny z poprzedniego roku akademickiego.

Stypendium ministra za wybitne osiągnięcia
W tym przypadku należy również posiadać wysokie osiągnięcia naukowe, jednak przede wszystkim nagradzane są osiągnięcia np. w dziedzinie sportu, muzyki czy innych sukcesów poza naukowych.

Stypendium socjalne
Jest to forma wsparcia dla osób o trudnej sytuacji materialnej w rodzinie. Aby je otrzymać, konieczne jest m.in. wskazanie przychodów rodziny czy form zatrudnienia jej członków.

Stypendium dla kierunków zamawianych
Jest to mało popularna forma wsparcia, ponieważ zamawiane kierunki studiów to pojedyncze przypadki. Wsparcie polega na finansowaniu osób, które wybrały kierunek studiów, który jest wspierany np. ze środków Unii Europejskiej, a zapotrzebowanie na specjalistów z danej dziedziny, skłania instytucje do „zamówienia” tego kierunku. Warunkiem jest jednak terminowe zaliczanie przedmiotów oraz wysokie zaangażowanie w edukację.

Źródło: fot. librestock.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne