Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościSzybkie czytanie i trening pamięci – techniki i ćwiczenia

Szybkie czytanie i trening pamięci – techniki i ćwiczenia

  • środa, 16 maja 2018, 16:59
Image Description

Nauka w szkole, studia czy nowe wiadomości i obowiązki w pracy, niejednokrotnie wymagają dużego skupienia i przyswojenia szerokiego zakresu materiału w szybkim czasie. Pomocne okazują się wówczas szybkie czytanie oraz treningi pamięci, na czym to polega?


Brak czasu dotyka coraz większą ilość osób. Natłok obowiązków prywatnych i zawodowych często przekłada się na nieprzygotowanie np. na ważne spotkania, prezentacje czy egzamin. Jak wytrenować w sobie umiejętności i sposoby na to, jak szybko się uczyć i zapamiętywać?

Nauka szybkiego czytania

Mimo coraz szerszej dostępności filmików czy podcastów z materiałami dydaktycznymi, nadal najpopularniejszym sposobem przyswajania wiedzy jest po prostu czytanie. Jak robić to szybko i efektywnie?

Podstawą jest przede wszystkim skupienie. Technika ta wymaga dużo większej uwagi, niż „zwyczajne czytanie”. Nauka szybkiego czytania polega na umiejętności koncentracji na tekście w szerszym znaczeniu. M.in. na umiejętności przewidywania tekstu czy jednoczesnym skupieniu na większym polu widzenia. Należy zacząć swoje umiejętności od prostszych tekstów, aby z czasem wybierać trudniejszą literaturę. Szybkie czytanie wymaga praktyki. To ona jest kluczem do rozwinięcia tej techniki. W trakcie nauki szybko zauważalne jest polepszenie koncentracji, pamięci, ale także zdolności związanych z rozumieniem tekstu. W nauce szybkiego czytania pomagają również trenerzy podczas kursów szybkiego czytania, a także podczas indywidualnych lekcji, o których informacje i ogłoszenia znaleźć można w Internecie. Szybkie czytanie może okazać się pomocne podczas nauki do egzaminów w sesji, czy pisania pracy licencjackiej lub magisterskiej, do której przygotowania konieczne jest zapoznanie się z dużą ilością literatury.

Trening pamięci

Umiejętność szybkiego i skutecznego zapamiętywania przydaje się każdemu. Pozwala to zaoszczędzić czas oraz rozwinąć zdolności intelektualne. Najważniejsze dla rozwinięcia tej umiejętności jest regularność treningów oraz poziom i różnorodność ćwiczeń. Aby nauka była efektywna, należy nie tracić motywacji, a także mieć odpowiednie warunki do nauki. Spokój, brak rozpraszaczy, jasne pomieszczenie na pewno będą sprzyjały. Najpopularniejszymi treningami pamięci i szybkiego zapamiętywania są gry w skojarzenia i tworzenie historii. Ucząc się na przykład języków obcych, można spróbować kojarzyć poszczególne wyrażenia z ich polskimi odpowiednikami i ich cechami. Pozwoli to stworzyć w pamięci bardziej trwały obraz danej rzeczy.


Techniki szybkiego czytania oraz treningi pamięci są polecane wszystkim, niezależnie od wieku. Nawet, jeśli nie ma okazji do wykorzystania ich w szkole lub w pracy, doskonale sprawdzą się do stymulacji mózgu i pozwolą na dłużej zachować zdolności pamięci i koncentracji.

 

fot. pexels.com (bruce mars)

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne