Tłumacz przysięgły – kwalifikacje i zarobki wtorek, 18 maja 2021, 15:02 Udostępnij Tweetnij Planując związać swoją przyszłość z językami obcymi, warto wziąć pod uwagę zawód, jakim jest tłumacz przysięgły. Niesie on za sobą duże możliwości rozwoju, a także perspektywę dobrych zarobków. Tłumacz zajmuje się profesjonalnym przekładem artykułów, dokumentów oraz innego rodzaju tekstów. Profesja ta może być wykonywana samodzielnie lub w ramach zatrudnienia np. w biurze tłumaczeń. Aby uzyskać uprawnienia do wykonywania zawodu należy nie tylko znać dobrze dany język, ale także posiadać wykształcenie z nim związane oraz różnego rodzaju kursy i uprawnienia. Osoba zajmująca się tradycyjnymi tłumaczeniami najczęściej przekłada teksty książek, czasopism etc. Ponadto, może pracować jako tłumacz podczas spotkań biznesowych, negocjacji i innego rodzaju rozmów. Ważna jest znajomość języka pisanego i gramatyki, ale także doskonałej wymowy oraz znajomości akcentów i miejscowych dialektów. Szczególnie dużą ilość kompetencji koniecznych do wykonywania zawodu potrzebuje tłumacz przysięgły. Ze względu na pracę związaną z przepisami prawnymi i wysoką odpowiedzialnością dotyczącą wykonywanych zadań, tłumacz przysięgły musi:- znać perfekcyjnie język ojczysty- być obywatelem danego kraju (Polski lub innego kraju UE, który jest wymagany)- posiadać zdolność do wykonywania czynności prawnych- zdać egzamin państwowy z umiejętności językowych- posiadać niekaralność - posiadać tytuł magistra lub wyższy tytuł naukowy zgodny z wymaganymi kwalifikacjamiZarobkiWielkość wynagrodzenia dla tłumacza przysięgłego różni się w zależności od miejsca jego pracy. W przypadku pracy w instytucjach państwowych, zarobki określa odpowiednia ustawa prawa. Najczęściej stawka ustalana jest za jedną stronę przetłumaczonego tekstu. Stawka rośnie w zależności od miejsca wykonywanych zleceń – urząd, sąd, a także w przypadku tłumaczenia z lub na dany język – języki pozaeuropejskie są znacznie bardziej pożądane i wyżej opłacane. Szacuje się, że najniższe wynagrodzenie tłumacza przysięgłego to około 3 tysiące netto, najwyższe wynosi nawet kilkukrotnie więcej, w zależności od miejsca pracy i języka w której wykonuje się pracę.Sprawdź ofertę tłumaczeń przysięgłych w języku angielskim na https://www.abctlumaczenia.eu/tlumaczenia-przysiegle-angielskigazetaprawna.pl / fot. librestock.com MP Tagi: języki obce tłumacz kariera tłumacza tłumacz przysięgły zarobki tłumacz
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu