Umowa o dzieło - co musisz wiedzieć środa, 03 października 2018, 16:28 Udostępnij Tweetnij Jeśli zamierzasz spróbować sił w czymś nowym i zacząć realizować projekty na zlecenie, warto przeczytać, na czym polega umowa o dzieło. Sprawdź, co warto wiedzieć! Umowa o dzieło to jeden z rodzajów umowy cywilnoprawnej. W polskim prawie zasady zawierania takiej umowy określają art. 627-646 kodeksu cywilnego. Możemy się stąd dowiedzieć, czym właściwie jest "dzieło". Musimy być ono wyraźnie określone w umowie. Może to być jakaś rzecz, utwór. "Dzieło" może mieć też charakter pracy twórczej. Efekt końcowy powinien być jednak z góry ustalony w umowie. Umowę o dzieło zawierają: strona zlecająca i przyjmująca. Ważne, żeby w sposób konkretny i jasny został określony przedmiot umowy, a także czas wykonania dzieła. Ponadto należy pamiętać o tym, że umowa o dzieło jest umową odpłatną. Zatem po wykonaniu "dzieła" zleceniodawca powinien wypłacić wcześniej określoną kwotę osobie, która wykonała dzieło. Nie musi być ona konkretnie określona w umowie, jednak warto zawrzeć wcześniej punkty, dzięki którym uniknie się późniejszych nieporozumień w kwestii wypłaty. W przypadku jeśli przedmiotem umowy o dzieło jest utwór, umowa musi regulować kwestię praw autorskich. Wykonawca może np. za odpowiednią opłatą zrzec się swoich praw do dzieła (albo części tych praw). Kolejną ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że wykonawca umowy o dzieło nie podlega składkom ubezpieczeniowym. Wyjątkiem może być sytuacja, w której pracodawca zawiera umowę z własnym pracownikiem. Ponadto wykonawca nie ma prawa do urlopu wypoczynkowego, macierzyńskiego, czy wychowawczego. fot. pixabay.com/Free-Photos KJ Tagi: umowa o dzieło umowa o dzieło w Polsce umowa cywilnoprawna
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu