Urlop ojcowski – opłaty i wynagrodzenie piątek, 17 listopada 2023, 17:28 Udostępnij Tweetnij Czym jest urlop ojcowski? Dowiedz się, kto może go dostać i jakie są jego warunki. Każdy świeżo upieczony tata ma prawo skorzystać z dwóch płatnych dni urlopu okazjonalnego z okazji przyjścia na świat jego potomka. To jednak nie jedyne dni wolne, które mu się należą. Zgodnie z artykułem 182. Kodeksu Pracy, pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę przysługuje także urlop ojcowski, przyznawany z tytułu przysposobienia lub urodzenia mu się dziecka. Jest on niezależny od innych urlopów (także macierzyńskiego), ale jeśli nie zostanie wykorzystany – przepada. Wniosek o urlop ojcowski – kiedy go złożyć? Pracodawca ma obowiązek udzielania urlopu ojcowskiego do momentu ukończenia przez dziecko 24 miesiąca lub 7 roku życia (w przypadku przysposobienia). Pisemny wniosek z wskazaniem okresu, na jaki ma zostać on udzielony (nie mniej niż 7 dni) należy złożyć maksymalnie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem urlopu. W załącznikach powinny znaleźć się takie dokumenty jak: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub jego kopia)/kopia prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka, oświadczenie o wcześniejszym korzystaniu z urlopu ojcowskiego, kopia prawomocnej decyzji sądu o odroczeniu obowiązku szkolnego, jeśli takowa zapadła. Zasiłek macierzyński – ile wynosi? Urlop ojcowski jest finansowany z funduszu chorobowego ZUS. Zasiłek macierzyński wynosi 100% wymiaru zasiłku, a jego wysokość jest uzależniona od wysokości średniego miesięcznego wynagrodzenia. Co ważne, w tym samym czasie może pobierać go zarówno matka jak i ojciec dziecka. Urlop ojcowski a urlop tacierzyński – czym się różnią? Obydwa urlopy przysługują tylko ubezpieczonym mężczyznom. Urlop ojcowski trwa maksymalnie 14 dni kalendarzowych i może zostać podzielony na dwie części. Z kolei wymiar urlopu tacierzyńskiego jest uzależniony od wymiaru macierzyńskiego wykorzystanego przez matkę. Kobieta może ona zrzec się go najszybciej po upływie 14 tygodni od jego rozpoczęcia, przy czym musi być zachowana ciągłość w opiece nad dzieckiem, a więc ojciec przejmuje obowiązki od razu po matce. źródło: Pixabay.com DD Tagi: kodeks pracy urlop ojcowski urlop tacierzyński zasiłek macierzyński wniosek o urlop ojcowski
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu