Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościWpływ snu na efektywność nauki

Wpływ snu na efektywność nauki

  • poniedziałek, 09 maja 2016, 12:44
Image Description

Znaną i utartą już formułą jest zdanie, że uczyć się można tylko będąc wyspanym. Choć słowa te padały najczęściej z ust rodziców lub dziadków, mają solidną naukową argumentację.


Łatwo zauważyć, że o wiele częściej popełniamy błędy, kiedy jesteśmy zmęczeni. Regeneracja sił to nie jedyna zaleta regularnego i odpowiednio długiego snu. Kształtuje się wtedy pamięć długotrwała, mózg aktywnie pracuje. Proces trwający w czasie snu to konsolidacja i prowadzi do stabilizacji i wzmocnienia pamięci.

Sen wpływa także na plastyczność neuronalną. Kiedy śpimy, istotne połączenia między neuronami zostają wzmocnione, a połączenia, które są przypadkowe, znikają. Każda faza jest istotna. Ciekawym przykładem jest wgląd – kiedy głowimy się nad jakimś zadaniem, nasz mózg kontynuuje pracę podczas drzemki, dlatego nawet przez sen możemy doznać „olśnienia”.

Podczas studiów zmagamy się z intensywną nauką w krótkim czasie. Przy nierozsądnym zarządzaniu czasem, często dochodzi do sytuacji, w których organizm większość sił przeznacza na utrzymanie koncentracji gdy jesteśmy zmęczeni, co skutkuje niską przyswajalnością wiedzy.

Istnieje wiele testów potwierdzających te tezy. Najłatwiej sprawdzić to powtarzając próby nauki przed i po drzemce.

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne