Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościWypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować i co powinno zawierać?

Wypowiedzenie umowy o pracę - jak je przygotować i co powinno zawierać?

  • piątek, 17 listopada 2023, 17:21
Image Description

Zastanawiasz się nad zmianą pracy i nie wiesz jak stworzyć odpowiedni dokument na tę okazję? Sprawdź, co powinno zawierać wypowiedzenie umowy o pracę.


Każdy w swoim życiu stara się znaleźć zajęcie, w którym będzie dobry. Często wymaga to wielu prób i czasu, aby dotrzeć na właściwą ścieżkę, która będzie niosła ze sobą satysfakcję i dobre pieniądze. Jest to także powiązane ze zmianą pracy, którą aktualnie mamy. Jak więc dobrze napisać z niej wypowiedzenie?


Wypowiedzenie umowy za porozumieniem stron

Jeżeli nie złamaliśmy zasad w pracy, nasze dobrowolne odejście z niej może się odbyć za porozumieniem stron. W takim przypadku nasze wypowiedzenia na samym początku może odbyć się pisemnie lub ustnie. Należy jednak pamiętać, że samo powiedzenie o naszej chęci rezygnacji nie jest wystarczające. Aby uniknąć późniejszych nieporozumień, należy tego typu umowę spisać, a także dać naszemu pracodawcy do podpisania, co potwierdzi, że zaznajomił się z naszą decyzją


Co powinno zawierać wypowiedzenie o pracę?

W internecie możemy znaleźć wiele przykładowych wzorów wyglądu tego typu dokumentu, który przedstawimy później naszemu pracodawcy. Warto zwrócić uwagę na jego odpowiednie elementy, które powinny się znaleźć na wypowiedzeniu umowy o pracę. Należą do nich: miejsce i data złożenia umowy, imię i nazwisko pracownika, a także jego adres, dane pracodawcy, informacje dotyczące dnia zawarcia umowy, rodzaj wypowiadanej umowy oraz proponowanego terminu jej rozwiązania, a także podpisu obydwóch stron.


Ile będzie trwał okres wypowiedzenia?

W zależności od tego, czy nasza umowa była na okres próbny, czy na  czas określony lub nieokreślony, okres wypowiedzenia będzie się od siebie różnił. W pierwszym przypadku, jeżeli pracowaliśmy do 2 tygodni w pracy, obowiązują nas 3 dni wypowiedzenia. Od ponad 2 tygodniu wydłuża się on do tygodnia, a jeśli trwał on 3 miesiące, zyskujemy koleje siedem dni. Jeżeli nasza umowa była na czas określony lub nieokreślony, będąc zatrudnionym mniej niż 6 miesięcy, okres wypowiedzenia będzie trwać trwa 2 tygodnie. Kiedy przekroczy on tę granicę, liczba tych dni zwiększa się do miesiąca. W momencie, kiedy pracowaliśmy w firmie przez 3 lata, nasz okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące.

fot. Andrea Piacquadio z Pexels

Źródło: infor.pl

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne