Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościZagraniczne wymiany studenckie - wady, zalety i perspektywy związane z wyjazdem

Zagraniczne wymiany studenckie - wady, zalety i perspektywy związane z wyjazdem

  • wtorek, 21 czerwca 2016, 09:56
Image Description

Na polskich uczelniach wyjazdy w ramach programów wymiany międzynarodowej są bardzo popularne. Mają jednak zarówno zalety, jak i wady.


Na semestralne lub roczne przeniesienie na uniwersytet w innym kraju decyduje się wielu młodych ludzi. Jest to niezwykle atrakcyjna perspektywa mieszkania w innym, ciekawym środowisku, poznania nowej kultury i ludzi. Ponadto, wiele programów oferuje stypendia, dzięki którym łatwiej jest utrzymać się na miejscu.

Planując wyjazd, należy mieć świadomość plusów i minusów tej decyzji. Etapy rekrutacji zaczynają się wcześniej, rok lub w niektórych przypadkach semestr przed rozpoczęciem edukacji w innym miejscu. Powołani do tego pracownicy uczelni sprawdzają czy student zna język obcy na wymaganym poziomie oraz oceniają jego wyniki na studiach i motywację. W przypadku powodzenia może liczyć na pomoc w uporaniu się z formalnościami. Gdy już wiadomo, że dojdzie do wymiany, należy się przygotować. Niezwykle ważny jest aspekt finansowy, w krajach Europy zachodniej często ceny mieszkań i akademików są wyższe niż w Polsce, to samo dotyczy jedzenia i komunikacji. Aby na miejscu nie spotkać się z przykrym rozczarowaniem, najlepiej zorientować się wcześniej w tym temacie. Kluczowym elementem jest znajomość języka obcego. Ważne zarówno w życiu codziennym, jak i podczas uczęszczania na zajęcia i zdawania egzaminów.

Przebywając w już w wybranym kraju, warto nawiązać znajomość z mieszkańcami i dowiedzieć się, co warto zwiedzić w okolicy. Jest to także najlepsza okazja do tego, by podszlifować język. Przyjaźnie i znajomości nawiązane w tym czasie bardzo często pozostają trwałe i przynoszą profity w przyszłości.

Podstawowymi wadami programów wymiany jest aspekt finansowy. Bardzo dobrze jest mieć swoje zaplecze, gdyż diety i stypendia wystarczają niekiedy tylko na podstawowe potrzeby. Niektóre programy, np. Erasmus, finansują tylko i wyłącznie jeden semestr studiów zagranicą. Podejście wykładowców do nauczania cudzoziemców jest zróżnicowanie – studia mogą okazać się bardzo trudne ze względu na fachowy język i brak taryfy ulgowej, ale z drugiej strony, w przypadku dość luźnego podejścia do studentów z wymiany, może się okazać, że po powrocie do kraju konieczne będzie uzupełnianie braków w edukacji.

Mimo nielicznych wad, warto zastanowić się nad opcją wyjazdu. Wielu studentów uważa to za przygodę życia, która pozwoliła nabrać perspektywy i zwiedzić niesamowite miejsca.

Źródło: fot. pexels.com

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne