Życie prywatne a zawodowe, czyli work-life balance piątek, 05 października 2018, 16:56 Udostępnij Tweetnij Wielu osobom ciężko zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Często poświęcamy pracy zbyt wiele czasu, co może odbijać się na relacjach z rodziną, czy ze znajomymi. Jak zachować odpowiednie proporcje? Work-life balance (w skrócie WLB) to koncepcja polegająca na dążeniu do równowagi pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Powstała ona na przełomie lat 70. i 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Pracodawcy zauważyli, że maleje stopień zmotywowania pracowników. Zmęczenie obowiązkami zawodowymi i np. rodzinnymi prowadziło do coraz mniejszego zaangażowania w wykonywane czynności. W związku z tym powstała koncepcja, której założenie polegało na tym, że praca i życie osobiste miały stanowić dobrze uzupełniającą się całość. Jeszcze niedawno uważano, że należy oddzielać życie prywatne od zawodowego. Okazuje się jednak, że takie podejście nie musi być do końca właściwe. Work-life balance w praktyce polega na zrównoważonym podejściu do obowiązków. Coraz częściej pracodawcy zdają sobie sprawę, że koncepcja WLB daje sporo korzyści firmie. Pracownicy posiadają więcej energii, są lepiej zmotywowani i wzrasta ich poziom szczęścia. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że u osoby zadowolonje ze swojego życia prywatnego i zawodowego pojawi się syndrom wypalenia zawodowego. Pracodawcy coraz częściej "idą na rękę" pracowników. Widząc korzyści, jakie niesie koncepcja WLB, wprowadzają w życie różne udogodnienia. Można tutaj wspomieć np. możliwości pracy w domu, ograniczaniu liczby nadgodzin, voucherach, czy biletach na różne wydarzenia. Pracownicy wiedzą, że osoba, która jest zadowolona ze swojego życia prywatnego, będzie osiągać lepsze wyniki w pracy. Koncepcja WLB nie odnosi się tylko do stosunku pracodawcy do pracownika. Przede wszystkim należy samemu nauczyć się w taki sposób planować swoje obowiazki, żeby znaleźć czas na obowiązki, ale także na przebywanie z rodziną, czy na odpoczynek. Warto próbować zrobić harmonogram (nie musi być bardzo sztywny), w którym zaznaczymy, co mamy do wykonania w tygodniu. Powinniśmy zaznaczyć nie tylko rzeczy związane z pracą, ale także z rodziną, znajomymi, a także zaznaczyć czas dla siebie. Już takie małe kroki są w stanie pomóc zrównoważyć Twój tydzień. fot. pixabay.com/rawpixel KJ Tagi: work-life balance życie prywatne a zawodowe
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu