Jesteś tutaj:Pracenazlecenie.plAktualnościAPD – Archiwum Prac Dyplomowych – instrukcje i zasady działania

APD – Archiwum Prac Dyplomowych – instrukcje i zasady działania

  • wtorek, 22 maja 2018, 16:51
Image Description

Przygotowując się do złożenia i obrony pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej, większość studentów ma obowiązek skorzystać z APD uniwersytetu. Jak to działa i kiedy należy wgrać pracę do APD?


Po napisaniu pracy dyplomowej, studenta czeka jeszcze zrealizowanie kilku spraw formalnych, które wymagane są ze strony uczelni, aby prawidłowo przebiegł proces sprawdzenia poprawności i zapisu pracy licencjackiej lub innej. Od kilku lat w Polsce na większości uczelni funkcjonuje APD czyli Archiwum Prac Dyplomowych.

Jest to miejsce, w którym zapisywane są pliki z pracami studentów danej uczelni. Proces wgrania pracy do APD ma kilka etapów. Początkowo, opiekun pracy, umieszcza w systemie tematy prac, które zostały mu zdeklarowane przez studentów kończących studia, chętnych do przystąpienia do obrony.

W późniejszym terminie wprowadzona zostaje data egzaminu dyplomowego, czyli obrony. Po sprawdzeniu przez promotora poprawności pracy licencjackiej, inżynierskiej lub magisterskiej, student ma obowiązek poprawić zawarte w niej błędy, a także uzyskać pozwolenie promotora na wgranie pracy do systemu. W APD student musi zdeklarować język, w jakim została napisana praca, wprowadzić samodzielnie streszczenie pracy dyplomowej, a także opisujące ją słowa kluczowe. Istnieje możliwość, że Uczelnia wymagać będzie w APD zapisania anielskiego tytułu oraz streszczenia pracy w tym języku. Nie jest to jednak z góry obowiązkowe. W kolejnym etapie student może wgrać do systemu swoją pracę dyplomową, zgodnie z wytycznymi. Jednym z nich jest na przykład format PDF. Po wgraniu pracy do systemu, student musi czekać na kolejną akceptację przez promotora, który następnie kieruje pracę do sprawdzenia przez system antyplagiatowy. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ podczas realizacji, pracy zostają przypisane numery identyfikacyjne, które potwierdzają prawdziwość i poprawność pliku. Dowiadujemy się wówczas również, jak wygląda poprawność naszej pracy pod względem kopii/plagiatu. Jeżeli system wykryje zbyt duże podobieństwo do istniejących dzieł, praca może zostać wycofana z systemu w celu jej poprawy. Ostatnim etapem w systemie APD jest recenzja oraz ocena pracy, którą zazwyczaj wykonują recenzent i promotor pracy. Na podstawie zawartości APD sporządzane są również protokoły egzaminacyjne.

Szczegółowe informacje na temat działalności Archiwum Prac Dyplomowych uniwersytetu znaleźć można na stronach internetowych danego wydziału lub na portalach typu USOS.

Źródło: fot. pixabay.com (rawpixel)

Bezpłatne oferty pracy i ogłoszenia lokalne