Czym się różnią umiejętności twarde i miękkie? czwartek, 03 stycznia 2019, 15:53 Udostępnij Tweetnij Na kompetencje miękkie w CV zwracają w coraz większym stopniu uwagę przyszli pracodawcy. Czym właściwie charakteryzują się jednak umiejętności miękkie i czym różnią się od umiejętności twardych? Wiele osób zapomina, że tak naprawdę kompetencje miękkie mają spore znaczenie dla potencjalnego pracodawcy. Często kojarzy się je z umiejętnościami interpersonalnymi. W przeciwieństwie do umiejętności twardych, kompetencje miękkie są cięższe do zmierzenia i przez to też trudniejsze do zweryfikowania. Kompetencje twarde są związane z wiedzą specjalistyczną, pewnymi umiejętnościami, które można nabyć np. podczas kursów. W przypadku umiejętności miękkich proces nabywania konkretnych cech jest dłuższy i bardziej złożony. Dlatego na pewno łatwiej nauczyć pewnego kandydata umiejętności twardych niż miękkich. Dlatego też ważne jest, żeby przy tworzeniu CV nie zapominać o kompetencjach miękkich. Warto przedstawić kilka przykładów umiejętności miękkich, na które zwracają uwagę przyszli pracodawcy. Jedną z dość popularnych kompetencji jest umiejętność pracy pod presją czasu. Wiąże się to też z odpornością na stres. Na pewno jest to bardzo przydatna umiejętność, która przydaje się zwłaszcza na bardziej odpowiedzialnych stanowiskach. Kolejną przykładową cechą miękką jest zdolność do szybkiego uczenia się i wykorzystywania nowej wiedzy w praktyce. Bardzo wartościowi są pracownicy, którzy są w stanie rozwijać swoje kompetencje zawodowe. Stawianie na aktywny rozwój, śledzenie trendów, czy monitorowanie nowości branżowych przez pracownika są bardzo ważne i cenione przez pracodawców. Przykłady umiejętności twardych to np. znajomość języków obcych, czy posiadanie prawa jazdy kat. B. Nietrudno zatem zauważyć różnice pomiędzy kompetencjami miękkimi i twardymi. Sprawdź także, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. fot. pexels.com/Tirachard Kumtanom KJ Tagi: umiejętności twarde umiejętności miękkie kompetencje twarde kompetencje miękkie cechy twarde cechy miękkie
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu