Najdziwniejsze przepisy prawa pracy na świecie piątek, 28 grudnia 2018, 14:05 Udostępnij Tweetnij W niektórych państwach istnieją absurdalne prawa pracownicze. Przedstawiamy kilka najdziwniejszych przepisów, które mogą was zaskoczyć. Mówiąc o dziwnych przepisach wielu osobom przychodzą na myśl różne absurdalne prawa stanowe, chętnie przytaczane jako ciekawostki. Przykłady dziwnych praw w Stanach Zjednoczonych można mnożyć. Jeśli chodzi o prawa pracownicze absurdów w rodzaju zakazu palenia papierosów dla małp (prawo w stanie Indiana) nie ma. Można odnotować, że w przepisach prawa pracowniczego w USA nie ma uwzględnionego wyjścia do toalety. W praktyce może to otwierać furtkę do tego, że pracodawca może zabronić pracownikom korzystania z toalety w czasie pracy. Ciekawiej jest w Japonii. Powstał tam specjalny przepis dla pracowników w wieku 40-75 lat. Otóż w trosce o komfort i zdrowie wprowadzono dopuszczalny obwód w pasie dla pracowników. Dla kobiet ta norma wynosi 90 centymetrów, natomiast dla mężczyzn 85. Jeśli ktoś przekroczy normę, pracownikom udzielana jest pomoc w zgubieniu dodatkowych centymetrów w pasie. W przypadku gdy osoba nie schudnie, będzie zobowiązana zapłacić podwyższoną składkę zdrowotną. Kolejną ciekawostką wartą odnotowania jest prawo w Arabii Saudyjskiej zabraniające mężczyznom pracowania w sklepach z damską bielizną. W naszym kręgu kulturowym rzeczywiście taki przepis brzmi absurdalnie. Powróćmy jednak na chwilę do Europy. W Niemczech powstało prawo, które zakazuje pracodawcom kontaktować się z pracownikami, którzy mają czas wolny. Oczywiście jeśli zaistnieje nagła potrzeba, można rzecz jasna skontaktować się z podwładnym. Przepis ten został wprowadzony, żeby chronić pracowników przed przemęczeniem. Przeczytaj także listę dziwnych zawodów, o których nie słyszałeś. fot. pixabay.com/janeb13 KJ Tagi: ciekawostki prawo pracy prawa pracy prawo pracownicze prawa pracownicze przepisy prawa
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu