Przegląd ginących zawodów w Polsce piątek, 21 grudnia 2018, 11:31 Udostępnij Tweetnij Jest sporo zawodów, które powoli odchodzą w zapomnienie. Przedstawiamy listę profesji, które cieszą się coraz mniejszym zainteresowaniem w naszym kraju. Bednarz Do zadań bednarza należy wytwarzanie naczyń drewnianych: balii, beczek, cebrzyków, dzieży, kadzi, maselnic i wielu innych. W drugiej połowie XX wieku zawód ten zaczął odchodzić w zapomnienie. Jednak obecne tendencje żywieniowe (związane m.in. ze slow-food) sprawiały, że bednarstwo jest coraz bardziej popularne. Garncarz Osoba wykonująca ten zawód zajmuje się wytwarzaniem wyrobów ceramicznych. Garncarz wytwarza m.in. dzbanki, flakony, czy misy. Kowal Kolejny zawód rzemieślniczy, który zaczął tracić na znaczenie z powodu rozwoju technologicznego. Do zadań kowala nalezy wykuwanie przedmiotów z metalu. Obecnie bardziej popularne jest kowalstwo artystyczne, polegające na tworzeniu elementów dekoracyjnych. Ludwisarz Ludwisarz to osoba zajmująca się wytwarzaniem przedmiotów z brązu, miedzi, mosiądzu, czy spiżu. W związku z rozwojem przemysłu można było zaobserwować upadek tego zawodu. Pucybut Wszyscy znamy bardzo dobrze idiom "od pucybuta do milionera". Pucybut - jak sama nazwa wskazuje - zajmuje się czyszczeniem i polerowaniem butów. Stelmach Do zadań stelmacha (lub kołodzieja) należy tworzenie i konserwacja drewnianych części do kół. W obecnych czasach zawód ten jest niemal zupełnie zapomniany. Zdun Zduństwo zajmuje się tworzeniem i naprawianiem pieców. W związku ze wzrostem potrzebowania w 2. połowie XX wieku na ogrzewanie centralne, profesja zduna zaczęła cieszyć się coraz mniejszym zainteresowaniem. Obecnie obserwujemy wzrost zainteresowania usługami zdunów, jednak jest mało specjalistów zajmujących się tym konkretnym rodzajem rzemiosła. Przeczytaj także zestawienie zawodów, o których nie słyszałeś. fot. pexels.com/Luis Quintero KJ Tagi: ginące zawody ginące zawody w Polsce profesje zawody przegląd zestawienie przegląd zawodów przegląd profesji
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu