Slow life, czyli zwolnij tempo poniedziałek, 08 października 2018, 18:43 Udostępnij Tweetnij Jesteśmy przyzwyczajeni do życia w sposób intensywny. Chcąc wykorzystać czas w sposób maksymalny, zapominamy o chwilach odpoczynku. Dzięki zasadom slow life możemy się nauczyć, jak żyć bez niepotrzebnego pędu. Idea slow life pojawiła się w kontrze do modelu życia polegającego na ciągłym pośpiechu. W pogoni za karierą i pieniędzmi zapomina się o rzeczach, które są naprawdę istotne. Rozbite związki, pogorszenie relacji z najbliższymi, czy choroby to tylko niektóre ze skutków ubocznych życia pełnego stresu. Coraz większą popularnością cieszy się filozofia, polegająca na poszukiwaniu równowagi i poświęcaniu większej uwagi swojemu zdrowiu i życiu osobistemu. Intensywny tryb życia wiąże się często z jedzeniem niezdrowych, mocno przetworzonych potraw. Zgodnie z duchem slow life warto zrezygnować z fast foodów i dość mocno ograniczyć jedzenie na mieście. Warto kupować zdrowe produkty i próbować samodzielnie przygotować jedzenie. Coraz więcej Polaków deklaruje, że gotuje codziennie. Filozofia slow food nie jest jeszcze u nas tak popularna, ale nietrudno zwrócić uwagę, że rośnie nasza świadomość żywieniowa. Bardzo ważne jest dbanie o relacje z najbliższymi. Należy zdać sobie sprawę z tego, że żyjąc intensywnie, źle sypiając, czy zajmując się niektórymi projektami po godzinach zaniedbujemy najbliższych. Warto spróbować odciąć się na jakiś czas od spraw firmowych i na przykład zabrać rodzinę na weekend za miasto. Wspólne celebrowanie posiłków, spędzanie czasu razem nawet przy błahych czynnościach jest bardzo ważne. Znajdź czas dla siebie. Dla higieny psychicznej bardzo ważne jest, żeby czasami pobyć samemu. Obejrzeć serial, przeczytać książkę, spróbować nauczyć się gry na instrumencie, zająć się aktywnością fizyczną... Możliwości jest wiele. Wygospodarowanie czasu wolnego dla siebie pozwoli zresetować się. Nie odbieraj telefonów służbowych, nie sprawdzaj skrzynki mailowej, skup się na tym, co sprawia Ci największą frajdę. Filozofia slow life wiąże się w dużym stopniu ze zdrowym trybem życia. Poświęcaj odpowiednią ilość czasu na sen, staraj się nie jeździć wszędzie samochodem, pomyśl o zapisaniu się na jakieś zajęcia (np. joga, basen). Pamiętaj, że stres jest przyczyną wielu chorób. Dzięki aktywności fizycznej łatwiej odciąć się od sytuacji, które zaprzątają nam głowę. Przeczytaj także o work-life balance, czyli zachowaniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym. fot. pixabay.com/rinfoto0 KJ Tagi: poradnik porady filozofia slow life zasady slow life
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu