Jak mówić o swoich mocnych i słabych stronach? czwartek, 29 listopada 2018, 15:48 Udostępnij Tweetnij Pytanie o mocne i słabe strony kandydata podczas rozmowy kwalifikacyjnej to jedno z tych pytań, które sprawiają nam najwięcej trudności. Czy przedstawienie wad, które w niektórych okolicznościach mogą być uznane za zalety to dobry pomysł? Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo ważnym element procesu rekrutacyjnego. Do takiego spotkania należy się bardzo dobrze przygotować. Pozornie nawet te mniej ważne pytania wiele mogą o nas mówić osobie rekrutującej. Odpowiadając w przemyślany sposób na pytania rekrutera możemy zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie w firmie. Jedno z najbardziej problematycznych pytań brzmi: "Jakie są Pana/Pani trzy mocne i słabe strony?". Niedawno uważano, że dobrą strategią jest przedstawienie swoich wad w taki sposób, że będą brzmiały w niektórych okolicznościach jak zalety. Jedną z takich cech może być nadmierny perfekcjonizm. Nie oszukujmy się jednak, że rekruterzy będą pozytywnie zaskoczeni taką odpowiedzią. Wręcz przeciwnie. Taka odpowiedź może świadczyć o tym, że nie mamy zbyt wiele oryginalnych rzeczy do powiedzenia i powtarzamy to, co ktoś już kiedyś powiedział i uznał, że zda egzamin. Do pytania o słabe strony należy podejść w trochę inny sposób. Można podać cechy, które nie będą przeszkadzały nam w wykonywaniu czynności służbowych. Na przykład możemy powiedzieć, że stresujemy się przed wystąpieniami publicznymi, jeśli nie będzie tego wymagało stanowisko, które nas interesuje. Możemy także wspomnieć o cechach, które kiedyś sprawiały nam trudność, ale obecnie z tym walczymy. Przykładem może być walka z nieśmiałością albo ograniczanie palenia. Ważne jest, żeby nie ściemniać, gdyż nie jest to nigdy mile widziane. Jeśli chodzi o mocne strony, nie ulega wątpliwości, że o wiele łatwiej odpowiedzieć na to pytanie. Ważne, żeby wybrać te cechy, które najbardziej przydają się w nowej pracy. Należy pamiętać jednak o tym, żeby cechy te podeprzeć przykładami. Przygotowujecie się do rozmowy rekrutacyjnej? Sprawdźcie, o co zapytać rekrutera podczas rozmowy. Przeczytajcie także, jak dobrze wypaść i pozbyć się stresu. fot. pexels.com/Tim Gouw KJ Tagi: rozmowa kwalifikacyjna rekrutacja rozmowa rekrutacyjna pytania na rozmowie kwalifikacyjnej rozmowa kwalifikacyjna pytania mocne i słabe strony mocne strony słabe strony
23,8 mln dni zwolnienia lekarskiego z powodu zaburzeń psychicznych Pracownicy potrzebują holistycznej opieki.
Przykładowa praca licencjacka Studia na poziomie licencjackim to czas, w którym studenci mają okazję pogłębić swoją wiedzę w wybranym obszarze. Jednym z wymogów końcowych tych studiów jest napisanie i obrona pracy licencjackiej. Jak zatem napisać odpowiednią pracę licencjacką?
Ile zarabia kelner? Wynagrodzenia w branży gastronomicznej Ile tak naprawdę zarabiają kelnerzy? Praca w branży gastronomicznej jest popularna i dostępna dla wielu osób, jednak wiele z nich zastanawia się, czy opłaca się inwestować w tę karierę. Czy zarobki są naprawdę satysfakcjonujące?
Upskilling i oswojenie z polskim rynkiem pracy - jak zachęcić Polaków studiujących za granicą do powrotu